Kronika zdjêæ DA

kalendarium

Kajaki 2
Sp³yw Wd±
31 lipca - 10 sierpnia 1999
ABY OBEJRZEÆ ZDJÊCIA KLIKNIJ NA PONI¯SZY OBRAZEK!

Po dojechaniu poci±giem z Warszawy do Ko¶cierzyny, udali¶my siê do Lipusza. Tam wsiedli¶my do kajaków. Przep³ywali¶my przez kilka piêknych jezior, m. in. przez Jezioro Wdzydze. Na nim to urz±dzili¶my regaty kajakowe. Zarówno panie jak i panowie zaciekle walczyli o zajêcie pierwszego miejsca.

Wda jest bardzo ciekaw± rzek±. Na pierwszym odcinku jej nurt biegnie bardzo wartko i obfituje w du¿e kamienie, które do¶æ skutecznie utrudniaj± sp³yw kajakiem. Nierzadko te¿ spotykali¶my zwalone do wody drzewa. Szczê¶liwie nikt z nas nie wywróci³ siê wraz z kajakiem, choæ przypadkowe k±piele mia³y miejsce.

Na drugim odcinku rzeka przep³ywa przez Bory Tucholskie. Puszcza zachwyci³a wszystkich. Brzegi rzeki porasta³a bujna ro¶linno¶æ. Czêsto spotykali¶my urokliwe, ma³e ³±czki ukryte w¶ród lasów. Majestatyczne stare drzewa obro¶niête mchem nachyla³y siê nad rzek±. My za¶ p³ynêli¶my i podziwiali¶my to wszystko. "Cisza" lasu by³a wype³niona ¶piewem ptaków i bzyczeniem owadów.

Cieszyli¶my siê tak piêknem przyrody, dobr± pogod± i sob± nawzajem 11 dni. Wracali¶my do domów opaleni i szczê¶liwi. Byli¶my dumni z siebie, ¿e uda³o nam siê dotrzeæ do celu podró¿y, którym by³ Tleñ. Przep³ynêli¶my w sumie oko³o 150 km.

Wspólne zmagania na sp³ywie zbli¿y³y do siebie wszystkich jego uczestników. Kilkakrotnie spotykali¶my siê razem po wakacjach, aby powspominaæ. Ostatnim razem zebrali¶my siê, aby wrêczyæ popularne odznaki kajakowe, przyznane nam przez Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze.

Rzeka Wda okaza³a siê dla nas prawdziwym wyzwaniem. Wiêkszo¶æ z nas pierwszy raz bra³a udzia³ w sp³ywie kajakowym. Robimy ju¿ plany na kolejny sp³yw kajakowy, tym razem, aby zdobyæ br±zow± odznakê.

Edyta Trz±skowska
28.11.1999

WDA, Czarna Woda - rzeka na Pojezierzu Po³udniowo - pomorskim, lewy dop³yw Wis³y; d³ugo¶æ 198 km, powierzchnia dorzecza 2325 km2; wyp³ywa z jeziora Kr±¿no, oko³o 11 km na po³udniowy-wschód od Bytowa; przep³ywa przez liczne jeziora (m.in. Wdzydze) oraz przez Bory Tucholskie; uchodzi w ¶wieciu; ¶redni przep³yw przy uj¶ciu 13,7 m3/s; maksymalna rozpiêto¶æ wahañ stanów wody w dolnym biegu 2,5 m; elektrownie wodne w ¯urze i Gródku. (na podstawie Encyklopedii Powszechnej PWN, 1987 r.)


fot. Agnieszka i Edyta