Byli Duszpasterze

Niektórzy z by³ych duszpasterzy akademickich na S³u¿ewie

Krzysztof Micha³owski Krzysztof Micha³owski OP
Urodzi³ siê 03.05.1978 r. w Warszawie. Jednak jego miastem rodzinnym jest Milanówek, gdzie chodzi³ do podstawówki i liceum. Przed zakonem studiowa³ na UW, najpierw rok geologiê, a pó¼niej 3 lata zarz±dzanie i marketing. Do dominikanów wst±pi³ w 2001r. Odby³ studia filozoficzno-teologiczne w Dominikañskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym. Od trzech lat mieszka na S³u¿ewie. Przed duszpasterzowaniem w DA by³ opiekunem dzieci, ministrantów i bielanek, a tak¿e grupy ¶w. Micha³a Archanio³a. Swoj± dzia³alno¶æ w duszpasterstwie zakonczy³ w roku akademickim 2016/2017.

kontakt:
tel.: 22 543 99 71
e-mail: Krzysztof Micha³owski OP


Robert G³ubisz OP Robert G³ubisz OP
Urodzony w 1974 roku, pochodzi z Jaros³awia. Przeor klasztoru na warszawskim S³u¿ewie. Prezes Fundacji Kultury Chrzeœcijañskiej : Dominikañska 2. W roku akademickim 2015/2016 prowadzi³ spotkania z cyklu "Esencja".

kontakt:
tel.: 22 543 99 23
e-mail: Robert G³ubisz OP


Oliver Zalmanski
Janusz Chwast OP
Urodzi³ siê 3.10.1966 r. w Nowym S±czu. Tam uczêszcza³ do szko³y podstawowej i liceum ogólnokszta³c±cego. Po maturze odby³ s³u¿bê wojskow± graj±c w Reprezentacyjnej Orkiestrze Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym S±czu. Pó¼niej przez parê lat pracowa³ w ksiêgarniach muzycznych. Do zakonu wstapi³ w 1992r. Odby³ studia filozoficzno-teologiczne w Dominikañskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym. Napisa³ pracê magisterska z teologii duchowo¶ci: „Poznanie siebie i Boga w sobie a rozwój duchowy wg ¶w. Katarzyny ze Sieny”. ¦wiêcenia kap³añskie przyj±³ 22.05.1999 r. Po otrzymaniu ¶wieceñ pracowa³ jako duszpasterz akademicki (w DA Akwarium w Szczecinie) i opiekun Wspólnoty Mi³o¶ci Ukrzy¿owanej i Wspólnoty Uczniów Maryi.
Zainteresowania: muzyka — w ka¿dej prawie postaci, p³ywanie i chodzenie po górach.
Od jesieni 2005 roku jest duszpasterzem akademickim w Warszawie na S³u¿ewie. Swoj± dzia³alno¶æ zakoñczy³ wiosn± 2012 roku.

Oliver Zalmanski
Olivier Zalmanski OP
Francuz pochodzenia ¿ydowsko-polskiego, urodzi³ siê 8.04.1982 r. pod Pary¿em. Rozpocz±³ studia z matematyki i mechaniki w Pary¿u i Bordeaux (na po³udniu Francji) -- na uniwersytecie i w szkole in¿ynierskiej. Do zakonu wst±pi³ w 2003 r. Odby³ studia filozoficzno-teologiczne w Lille (na pó³nocy Francji) -- w Dominikañskim Kolegium i na Uniwersytecie Katolickim. Pracê Magistersk± napisa³ z teologii fundamentalnej i historii religii: "Zwi±zek miêdzy rozumem i wiar±: porównanie miêdzy my¶l± Majmonidesa [¶redniowiecznego ¿ydowskiego filozofa] a my¶l± Tomasza z Akwinu".

Przyjecha³ na S³u¿ew w pa¼dzierniku 2008, ¿eby odbywaæ roczny sta¿ parafialny. ¦wiêcenia diakoñskie: 10.01.2009 r. (tu na S³u¿ewie!). Wróci³ do Francji w lipcu, ¿eby w nastêpnym roku akademickim kontynuowaæ studia teologiczne i specjalizowaæ siê w judaizmie. S³ucha muzyki -- szczególnie muzyki klasycznej i jazzu -- oraz uprawia squash.
Pomaga³ w DA w roku akademickim 2008/9.
Hieronim Kaczmarek
Hieronim Kaczmarek OP
Urodzi³ siê 26 sierpnia 1961 roku w Poznaniu. Tam pozna³ dominikanów i po skoñczeniu studiów ekonomicznych wst±pi³ do Zakonu.
¦wiêcenia kap³añskie przyj±³ w Krakowie w roku 1991. Wtedy wyjecha³ do Czechos³owacji, by pomóc w odnowie ¿ycia zakonnego w tym kraju. By³ wychowawc± m³odych czeskich i s³owackich dominikanów. W morawskim O³omuñcu za³o¿y³ wspólnotê m³odych ludzi o nazwie "Reszta Izraela". Wielu cz³onków wspólnoty by³o neofitami, którzy dopiero w czasie studiów przyjêli chrzest. Wraz z nimi wyda³ ksi±¿eczkê pod tytu³em "Osmero blahoslavenstvi".
Po powrocie do Polski w roku 1998 przez rok pracowa³ jako wychowawca w rodzinnym Poznaniu. W nastêpnym roku by³ ekonomem klasztoru krakowskiego i spotyka³ siê z jedn± z grup "Beczki". W latach 2000 - 2006 by³ przeorem klasztoru w Lublinie. Zajmowa³ siê tam tworzeniem dzie³ duszpasterskich oraz odnow± materialn± klasztoru. Wspó³tworzy³ takie dzie³a jak "Wigilia Starego Miasta" (wraz z 80 instytucjami), festiwal "Wielkopostne ¶piewanie", "Trasa 750" (wolontariat przewodników), czy konkurs plastyczny i literacki dla dzieci i m³odzie¿y. By³ tam prezesem Fundacji Restaurare Basilicam i przygotowywa³ wnioski do funduszy europejskich. W latach 2006/2007 mieszka³ w Korbielowie, gdzie by³ proboszczem i dyrektorem domu rekolekcyjnego.
Od roku mieszka w Warszawie. Jest duszpasterzem "Wyspy", zakrystianem klasztoru i opiekunem katechumenatu doros³ych. W tym roku rozpocz±³ studia doktoranckie na UKSW.
Mi³o wspomina wszystko to co czeskie, je¼dzi na rowerze, s³ucha jazzu i muzyki klasycznej. Lubi spowiadaæ.
Prowadzi³ spotkania dyskusyjne z cyklu "Konwersatorium Efez" w roku akademickim 2008/9.
Marcin Jeleñ
Marcin Jeleñ OP
Urodzi³em siê 2.04.1973, w Warszawie. Mieszka³em na Stegnach, "dwa kroki" st±d. W 1997 roku skoñczy³em studia (psychologia na Uniwersytecie Warszawskim) i zacz±³em pracowaæ z m³odzie¿± autystyczn± i upo¶ledzon±, w Warsztatach Terapii Zajêciowej. Po pó³ roku pracy przypomnia³o sobie o mnie wojsko. Odby³em pó³roczne przeszkolenie wojskowe (szko³a podchor±¿ych, artyleria), dosta³em cztery belki na pagonie i z rado¶ci± opu¶ci³em to "zgrupowanie". Wróci³em, na jeden rok, do pracy. Potem zakon. Wst±pi³em w 1999 roku. Ja zaczyna³em, a o. Janusz Chwast w tym samym czasie otrzymywa³ ju¿ ¶wiêcenia kap³añskie. W 2006 roku przyszed³ czas i na mnie. Po czym "trafi³em" wprost na S³u¿ew. Lubiê chodziæ po górach, p³ywaæ kajakiem, je¼dziæ konno, je¶æ s³odycze.
Jacek Norkowski
Jacek Norkowski OP
Jak ten czas szybko leci! Urodzi³em siê w Gostyniu w 1957 roku. A wiêc nied³ugo ju¿...do¶æ okr±g³y jubileusz.
Nie wszyscy zapewne wiedz±, gdzie le¿y Gostyñ, wiêc spieszê z informacj±, ¿e jest to w po³udniowej Wielkopolsce, a wiêc kawa³eczek drogi od Warszawy. Miejsce mojego urodzenia to uroczy teren. ¦ci¶le bior±c chodzi mi tu o wie¶ Domachowo pod Gostyniem, z której pochodzi moja Mama i gdzie spêdza³em moje wakacje, lub przynajmniej jak±¶ ich czê¶æ, a¿ do samej matury. Czasem wiêc mówiê, ¿e urodzi³em siê na wakacjach.
Moja dzieciêca Arkadia jest wiêc w "Pyrlandii" - jak j± czêsto nazywaj± sami Wielkopolanie - choæ wychowywa³em siê w zupe³nie innym miejscu. Poza krótkim okresem trzech pierwszych lat mojego ¿ycia, up³ynê³o mi ono w Pu³awach, gdzie mieszka³em a¿ do samej matury. Tam mogli¶my podziwiaæ inna Arkadie, to jest zespó³ parkowo - pa³acowy , który by³ w³asno¶ci± rodu Czartoryskich, i z którego, jak wszyscy Pu³awiacy, byli¶my bardzo dumni.
Mam brata bli¼niaka i dwie siostry. Na studia wybrali¶my siê wszyscy do Poznania i by³ taki rok, w którym wszyscy byli¶my studentami. Moja najstarsza siostra, ja i mój brat bli¼niak (Stefan) zg³êbiali¶my medycynê, a tylko jedna siostra wybra³a co innego i studiowa³a historiê.
Wielkim wydarzeniem dla nas by³ moment wyboru papie¿a w 1978 roku. W noc po tej radosnej wiadomo¶ci ma³o kto spa³ w naszym akademiku. A pierwsza pielgrzymka do Polski Jana Paw³a II by³a prze¿yciem jeszcze wiêkszym. Chodzili¶my do DA , tak, tak, u OO. Dominikanów - oczywi¶cie - i do dzisiaj wspominam wszystkie nasze wyjazdy wakacyjne i rekolekcyjne. Na co dzieñ najwa¿niejsz± rzecz± by³y jednak "siódemki", czyli msze ¶w. dla m³odzie¿y z DA o siódmej rano. Ta strawa duchowa by³a nam bardzo potrzebna, bo czasy by³e jeszcze ciê¿kie. Nie by³o nas wielu w tych Duszpasterstwach, ale gdy powsta³a "Solidarno¶æ" to w³a¶nie my dzia³ali¶my najwiêcej w NZS-ie (tej nazwy nie muszê chyba pisaæ w ca³o¶ci?). No a potem by³ "Stan Wojenny" i nasz narodowa trauma po nim. Wtedy ju¿ jednak zacz±³em braæ pod uwagê, ¿e mo¿e Pan Bóg ma dla mnie jakie¶ plany, o których dotychczas nie wiedzia³em. Nie powiem, ¿eby zgoda na to przysz³a, w moim przypadku ³atwo i szybko. Pyta³em i pyta³em Pana Boga przez ponad rok, czy siê nie mylê. No bo jednak to mia³a byæ du¿a zmiana.
Jak ³atwo siê domy¶liæ Pan Bóg jako¶ swoje przeprowadzi³, i jesieni± 1982 roku paradowa³em ju¿ w dominikañskim habicie (wst±pili¶my do zakonu razem z moim bratem bli¼niakiem, choæ on podj±³ soj± decyzjê ponad rok wcze¶niej ni¿ ja). Potem studia w Krakowie, fascynacja filozofi± oraz duchowo¶ci± dominikañska i karmelitañsk± i ¶wiêcenia kap³añskie 3. czerwca 1989. roku., dok³adnie w przeddzieñ pierwszych tzw. wolnych wyborów w Polsce. A potem: Poznañ i moje duszpasterstwo m³odzie¿y szkó³ ¶rednich (tylko dwa lata niestety), wyjazd do Ameryki na ponad cztery lata, powrót do Polski (rok w Warszawie, dwa lata w Lublinie), potem ponad trzy lata w Rzymie, dwa lata w Rzeszowie (DA, Szopka) no i S³u¿ew.
Najwiêkszym prze¿yciem by³y dla mnie lata spêdzone w Rzymie, a szczególnie rok Wielkiego Jubileuszu, który spêdzi³em na spowiadaniu pielgrzymów z ca³ego ¶wiata w bazylice Santa Maria Maggiore. Du¿o, du¿o wspomnieñ, ale, jak ¶piewa³ Marek Grechuta, "Wa¿ne s± tylko te dni, których jeszcze nie znamy.." A wiec idziemy dalej, tym razem na S³u¿ewie, z Wami, drodzy "Sadownicy"; mo¿e bêdzie to tym razem ciut d³u¿ej w jednym miejscu ...

By³ duszpasterzem w roku akademickim 2006/2007
Micha³ Miedziñski OP
Urodzony 3.05.1976 r w Krakowie. Z dominikanami zwi±zany od 1991 roku - rozpoczyna³ w krakowskim duszpasterstwie licealistów 'Przystañ' (prowadzonym wówczas przez ojca K. Pop³awskiego OP), ¶piewa³ w scholi. Po maturze zda³ na studia na AGH (wibroakustyka - in¿ynieria d¼wiêku), ale po wakacjach zmieni³ zdanie i wst±pi³ do zakonu. Pracê magistersk± pisa³ ze ¶w. Teresy z Lisieux - "Relacja miêdzy sprawiedliwo¶ci± i mi³osierdziem Bo¿ym". Jako diakon by³ w rok w "Beczce". Wy¶wiêcony na kap³ana w 25.05.2002 roku. Po ¶wiêceniach przez rok pracowa³ w duszpasterstwie akademickim we Wroc³awiu, prowadz±c m.in. "Modlitwê i duchowo¶æ", grupê charytatywn±, DKF i scholê.
Zainteresowania: muzyka i wszystko co dotyczy Skandynawii - zw³aszcza Finlandii. Uczy siê fiñskiego.
Od jesieni 2003 roku by³ duszpasterzem akademickim w Warszawie na S³u¿ewie a od jesieni 2004 do jesieni 2005 sprawowa³ funkcjê g³ównego duszpasterza akademickiego.
Tomasz Kwiecieñ
Tomasz Kwiecieñ OP
Urodzi³ siê w 1965 roku w Krakowie. Kszta³ci³ siê w Technikum Melioracji Wodnych w Toruniu, a nastêpnie w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie i Papieskim Instytucie Liturgicznym "Anselmianum" w Rzymie.
Od ¶wiêceñ kap³añskich w 1992 roku nieprzerwanie zajmuje siê kaznodziejstwem i pos³ug± w konfesjonale, choæ w ró¿nych formach. Od 1995 jest wyk³adowc± w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie. W latach 1995-2001 by³ duszpasterzem (akademickim i absolwentów DA) w Krakowie a od 1998 do 2002 roku pe³ni³ funkcjê wikariusza prowincja³a ds. mniszek (dominikanek klauzurowych). Od pocz±tku marca 2001 do koñca lutego 2004 przeor w Poznaniu. Jednocze¶nie prowadzi³ katechumenat (diakoniê przygotowuj±c± doros³ych do chrztu) i pos³ugiwa³ jako duszpasterz akademicki. Od marca do grudnia 2004 zak³ada³ klasztor i dominikañskie duszpasterstwo w £odzi. Od grudnia 2004 do jesieni 2005 by³ duszpasterzem akademickim na S³u¿ewie.
Publikacje Ojca Tomasza:
"Krótki przewodnik po Mszy ¶wiêtej" (Kairos-Znak-Cerf, Kraków 1999), "G³upstwo g³oszenia s³owa" (Stowarzyszenie LIST, Kraków 2001), "Pochwa³a cia³a. Liturgia i cz³owieczeñstwo" (Salwator, Kraków 2001), "Przedszkole modlitwy. O oczyszczaniu serca" (Ksiêgarnia ¶w. Jacka 2002), "B³ogos³awione marnowanie. O Mszy ¶wiêtej z Ojcem Tomaszem Kwietniem OP rozmawiaj± Jacek Borkowicz i Ireneusz Cie¶lik" (Znak, Kraków 2003), Artyku³y na ³amach m. in. "Listu" (sta³a wspó³praca), "Tygodnika Powszechnego", "W drodze".
Pasje: Piesze wêdrówki, muzyka (jazz, muzyka dawna), J.R.R. Tolkien, kino, literatura, kuchnia (najpierw gotowaæ, potem je¶æ).
Miros³aw Pil¶niak
Miros³aw Pil¶niak OP
Urodzi³ siê 5 lutego 1959 roku w Mosinie k. Poznania, wst±pi³ do Zakonu w roku 1983, ¶wiêcenia kap³añskie przyj±³ w roku 1990.
Wykszta³cenie: technik mechanik automatyki przemys³owej, mgr matematyki na UAM w Poznaniu, mgr z teologii Ojców Ko¶cio³a i stopieñ licencjata (czyli prawo do wyk³adania na uczelniach ko¶cielnych) z teologii dogmatycznej na UKSW w Warszawie. W zakonie: Duszpasterz akademicki i duszpasterz m³odzie¿y szkó³ ¶rednich w Krakowie przez 3 lata. Potem przez 6 lat przeor w Krakowie i przez 3 lata na Freta w Warszawie. Od 13 lat zaanga¿owany w ruch rekolekcyjny i formacyjny ma³¿eñstw: Spotkania Ma³¿eñskie. Aktualnie opiekuje siê Warszawskim O¶rodkiem i jest krajowym duszpasterzem tego ruchu. Wyk³ada teologiê ma³¿eñstwa i etykê na Dominikañskim Studium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie i w Kolegium ¶w. Tomasza w Kijowie. Jego sportowe hobby to jazda na rowerze górskim i gry zespo³owe.
Od lata 2002 roku do jesieni 2005 by³ duszpasterzem akademickim w Warszawie na S³u¿ewie. Obecnie (od czerwca 2004) jest proboszczem parafii ¶w. Dominika, prowadzi tak¿e grupê "absolwentów" na S³u¿ewie.
Ryszard Bosakowski
Ryszard Bosakowski OP
Urodzi³ siê w Poniecu w Wielkopolsce 13 marca 1964 roku. Do zakonu wst±pi³ w roku 1982, a sakrament kap³añstwa otrzyma³ 3 czerwca 1989 roku. Na pocz±tku pracowa³ jako katecheta i duszpasterz na S³u¿ewie, miêdzy innymi prowadzi³ duszpasterstwo szkó³ ¶rednich "Dom".
Po trzech latach wyjecha³ jako misjonarz na Krym, gdzie podj±³ uwieñczone sukcesem starania o odzyskanie ¶wi±tyni w Ja³cie. Po opuszczeniu Ja³ty pracowa³ jeszcze przez rok na Ukrainie. Wróci³ do Polski w roku 1995 i podj±³ pracê z m³odzie¿± w dominikañskim o¶rodku duszpasterskim w Rzeszowie (pe³ni³ tam m. in. funkcjê opiekuna duchowego Akademickiego Stowarzyszenia "Szopka". Potem przez rok by³ duszpasterzem akademickim we Wroc³awiu.
W 2001 roku powróci³ do Warszawy, gdzie na stanowisku g³ównego duszpasterza akademickiego zast±pi³ ojca Jaros³awa G³odka. Obecnie jest m. in. opiekunem s³u¿ewskiej wspólnoty "Wiara i ¦wiat³o".

Zobacz tak¿e stronê: Duszpasterze.

04.07.2009